Skarby Roztocza. Tu Mieszka Słońce!

  • Skarby Roztocza. Tu Mieszka Słońce!

„Skarby Roztocza. Tu mieszka Słońce!”

Odkryj bogactwo słonecznej krainy Roztocze w dniach 17 i 18 czerwca 2023 r. Powitanie słońca na klifie morza, rajd do świątyni Słońca, podglądanie najjaśniejszej gwiazdy w obserwatorium i wiele innych skarbów czeka w podkarpackiej części Roztocza. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Zapisy na wydarzenia już trwają!
Impreza rozpocznie się koncertem na klifie morza mioceńskiego w Hucie Różanieckiej, gdzie oczekiwać będziemy wschodu Słońca. A to nie koniec muzycznych atrakcji. Tego samego dnia w Horyńcu-Zdroju zagra „Trio Beethovenowskie & Marika Kraujutowicz” prezentując m.in. muzyczne wątki filmowe a w Gorajcu “Tadirindum”, zespół który specjalizuje się w muzyce dawnej Galicji, gra do tańca i tańczyć uczy. Kolejnego dnia, w niedzielę, jako idealne podsumowanie całego wydarzenia, w cerkwi w Narolu wystąpi „Sviatyj” muzyczny szeptun z Oleszyc.
Nie lada atrakcji dostarczy możliwość pieszego poznania Roztocza, a to za sprawą bogatej oferty wycieczek i rajdów. Będzie można m. in. odkryć tajemnicze bunkry Linii Mołotowa, wyruszyć na poszukiwania muszelek z morza mioceńskiego i dotrzeć do świątyni Słońca, uznawanej za starożytny zegar słoneczny. Sporą dawkę wiedzy dostarczą też spacery po Lubaczowie, podczas których dowiemy się, gdzie znajdowała się dawna dzielnica żydowska oraz kim był Lubacz, którego pomnik stoi na Rynku. A po zachodzie Słońca, odbędzie się nocny spacer po Gorajcu, gdzie pojawią się duchy dawnych mieszkańców wsi i na pewno opowiedzą co nieco o starych dziejach. Nie zapomnijcie o latarkach!
W ten wyjątkowy weekend roztoczańskie atrakcje turystyczne otworzą swoje drzwi i zaproszą do bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem. Wśród nich m. in. Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach w możliwością obserwacji Słońca, Zespół Cerkiewny w Radrużu wpisany na listę UNESCO czy przepiękny pałac w Narolu.
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna nie zapomniała także o miłośnikach rękodzieła. Zabawy z kołem garncarskim, kosmicznymi grami planszowymi ale też nauka malowania ikon i drzeworytnictwo to warsztatowe propozycje dla osób w różnym wieku. Oczywiście nie zabraknie też naszego, podkarpackiego proziaka do przygotowania w wersji burgerowej.
Imprezie towarzyszyć będą dwa ważne wydarzenia – otwarcie pracowni drzeworytniczej w Płazowie oraz otwarcie pokazowej zagrody konika polskiego w Gorajcu.
Warto zapamiętać, że liczba miejsc na niektóre atrakcje jest ograniczona i należy dokonać zapisu. Szczegółowy program imprezy oraz zapisy na: www.podkarpackie.travel.
Impreza „Skarby Roztocza. Tu mieszka Słońce!” jest realizowana w ramach projektu finansowanego przez Województwo Podkarpackie